Sunucu ve Sanallaştırma

Sunucu ve Sanallaştırma
Sunucu ve Sanallaştırma
Getirdiği yenilikler ile pek çok firmanın ilgisini çeken bu kavram üzerine yoğun bir şekilde eğitimler ve seminerler düzenlenmekte. Peki, sanallaştırma kavramı tam olarak nedir? Bizlere ne gibi katkılar sağlar? Sanallaştırma, IBM'in 1960'lı yıllarda geliştirmeye başladığı bir teknolojidir.Bu teknolojinin temelinde fiziksel sistemlerin sanal kopyalarının oluşturulması yatar.

Getirdiği yenilikler ile pek çok firmanın ilgisini çeken bu kavram üzerine yoğun bir şekilde eğitimler ve seminerler düzenlenmekte. Peki, sanallaştırma kavramı tam olarak nedir? Bizlere ne gibi katkılar sağlar?

Sanallaştırma, IBM'in 1960'lı yıllarda geliştirmeye başladığı bir teknolojidir.Bu teknolojinin temelinde fiziksel sistemlerin sanal kopyalarının oluşturulması yatar. Sanallaştırma sayesinde işlemci (CPU), bellek (RAM), sabit disk ve ağ adaptörleri gibi mevcut fiziksel kaynaklarınızı mantıksal bölümlere ayırabilir ve her mantıksal bölümün farklı bir bilgisayar gibi davranmasını sağlayabilirsiniz.

Sanallaştırma teknolojisi; donanım platformu üzerine kurulu olan ana bir yazılımın, bir bilgisayar ortamını simüle eden sanal bir makine oluşturulması ve bu sanal makine içerisinde "konuk" yazılımları çalıştırabilmesi temeline dayanır. Genellikle bir işletim sistemi olan bu "konuk" yazılımlar, tıpkı bağımsız bir bilgisayardaymış gibi çalıştırılabilirler.Yukarıdaki grafik, sanallaştırmanın işleyişini yansıtmaktadır. Buna göre, sanallaştırma teknolojisi olmayan bir bilgisayarda mevcut donanımları kullanan bir işletim sistemi bulunur ve tüm uygulamalar bu işletim sistemi içerisinde çalıştırılır. Ancak sanallaştırma teknolojisinin kullanıldığı bilgisayarlarda birden fazla işletim sisteminin aynı anda çalıştırılabilmesine olanak veren Sanal Makine Monitörü ("Virtual Machine Monitor" ya da "Hypervisor") katmanı bulunur. Doğrudan donanım platformuna erişimi bulanan bu katman bilgisayarların içerisinde, donanımı ve işletim sistemi bulunan sanal bilgisayarlar oluşturur. Bu sanal bilgisayarların her birinde farklı uygulamalar,birbirlerinden tamamen bağımsız bir şekildeçalıştırılabilir.

Çözümlerimiz